Teknoloji

Yazılım Nedir ?

YAZILIM NEDİR ?

En basit haliyle yazılım elektronik bir donanımın belirli bir işi gerçekleştirmek için düzenlenmiş komutların bütünüdür. Türk Dil Kurumu Sözlüğü’ne göreyse yazılım şu şekilde geçmektedir; Bir bilgisayarda donanıma hayat veren ve bilgi işlemde kullanılan programlar, yordamlar, programlama dilleri ve belgelemelerin tümü. (TDK Sözlük)

Yazılım hayatımızın her aşamasında karşımıza çıkmaktadır ve hayatımıza büyük kolaylık sağlar. Kullandığımız telefon,bilgisayar,televizyon,internet, başta olmak üzere otomotiv,inşaat ve birçok sektörde de kullanılmaktadır.

Yazılım Çeşitleri Nelerdir ?

  • Bilgisayar Yazılımı
  • Elektronik Yazılım

Bilgisayar Yazılımı Nedir?

Bilgisayar yazılımları 3 Alt Başlığa ayrılmaktadır.

  • Uygulama Yazılımları
  • Sistem Yazılımı
  • Bilgisayar Programlama Araçları

Uygulama Yazılımları Nedir ?

Uygulama Yazılımları kullanıcıların belli başlı bazı işlemleri yapmalarına olanak sağlayan yazılımlardır. Uygulama yazılımlarının geliştirilmesi için programlama dilleri ve birtakım diğer uygulama geliştirme araçları kullanılır. Uygulama yazılımları genel olarak belirli bir işletim sistemi altında çalıştırılmak üzere hazırlanır.

Sistem Yazılımı Nedir ?

Uygulama yazılımları ile bilgisayar donanımı arasında ara bulucuk görevini üstlenen yani bilgisayar sisteminin sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlayan yazılımlardır.

Bilgisayar Programlama Araçları Nedir ?

Elektronik yazılım kategorisinde de geçen bu yazılımlar, yazılan kodları bilgisayar diline çevirerek donanımlara ne yapması gerektiğini aktarır. Bu işlemin gerçekleşmesi ardından bilgisayar uygulamaları sorunsuz bir şekilde çalıştırabilir. Eğer yazılım dili ile kullanılan programlama aracı uyuşmazlık sorunu gösterirse veya doğru işletim sistemine ait değilse uygulama çalışmayacaktır. Bu, tıpkı sizi hiç duymayan birine saatlerce bir şey anlatmanıza benzer.

Elektronik Yazılım Nedir ?

Belirli bir görevi yapması için yazılmış olan ve genellikle işlemcinin pin giriş-çıkışlarına bağlı sensörlerinden veri okumak ve işlemek, giriş-çıkışlara bağlı olan motor veya led gibi elektronik cihaza bir işi yaptırmak amacıyla yazılan yazılımlardır. Elektronik Yazılımla Bilgisayar Yazılımı arasındaki tek fark Elektronik Yazılım kullanılan işlemciyi mutlaka elektronik bir devreyle birleştirip kullanılması gerekir.

Programlama Yaparken Hangi Yazılım Dili Kullanılmalıdır ?

C: En yaygın kullanılan eski programlama dillerinden biri olan C, 1970’lerin başında yaratılmıştır. 1978 yılında 800 sayfalık ilk “The C Programming Language – C Programlama Dili” kitabı basılmıştır. 1972 yılında Dennis Ritchie tarafından Bell Telefon Labaraturvarında Unix işletim sistemi ile kullanılmak için tasarlanmıştır. C, özellikle sistem programlamada sembolik makine dili (Asembler) ile tercih edilmektedir. İşletim sistemleri, derleyiciler ve debug gibi aşağı seviyeli sistem programlarının yazılımında yoğun olarak C programlama dili kullanılır.

Python: Bu programlama dilinin geçmişi 1989 yılına kadar uzanmaktadır. Çoğu programcı yazılıma başlamak için en kolay dil olduğunu savunuyor. Eğer Python programlama dilini öğrenirseniz, İnternette saatlerce ücretsiz PDF birleştirme programı aramak veya profesyonel yazılımlara onlarca dolar para vermek yerine, belgelerinizi birleştirip işinizi görecek programı kendiniz yazabilirsiniz.

JavaScript: Web uygulamalarında kullanılan popüler ve son derece kullanıcı dostu bir programlama dilidir. JavaScript ile yazılmış olan kodların okunması çok kolaydır. JavaScript programlama dili programlarını basit yönden çözümlemek isteyen programcı olmayan kullanıcılar tarafından, basit bir prosedüral dil gibi kullanılabilir.

Ruby: Python dili gibi geliştiriciler bu 24 yaşındaki programlama dilini çok seviyorlar çünkü kodu okuması ve yazması kolaydır. Ruby dilinin resmi sloganı “Bir programcının en yakın arkadaşı.”dır.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Yazılım hakkındaki güzel bilgi için teşekkürler Tayfun. Yazılıma başlamayı düşünen arkadaşlara kesinlikle PHP öneririm.

  2. Yazılım şu anda ingilizce dilinden daha önemli bence. Cunku gelecekte her eşya yazılım ile yönetilecek. ulkemizde her okula başlayan çocuğa ogretilmeli.

  3. Keşke ülkemizdeki okullarda yazılım dersi verilseydi belkide ülkemizde bir ilk olarak çine bile kafa tutabilirdik eminim ne zehir beyinler çıkıcaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu