Genel

Wikipedia VPN’siz Giriş Yöntemi

Dünya’nın en büyük özgür internet ansiklopedisi olarak bilinen Wikipedia‘ya erişim 29 Nisan 2017 tarihinde yasaklanmıştı. Bu yazımızda sizlere herhangi bir program , VPN kullanmadan Wikipedia ve diğer engelli sitelere nasıl erişim sağlayabileceğinizi anlatacağım.

Wikipedia Neden Yasaklandı ?

Türkiye Cumhuriyeti’nin 5651 sayılı kanunu uyarınca Türkiye’yi terör örgütleri ile aynı zeminde gösteren İngilizce yazıların yapılan uyarılara rağmen Wikipedia’dan kaldırılmamasıyla 29 Nisan 2017 tarihinde BTK erişimi engelledi. Turkish occupation of northern Syria (Kuzey Suriye’de Türk İşgali), Foreign involvement in the Syrian Civil War (Suriye İç Savaşı’na yabancı müdahalesi) ve State-sponsored terrorism (Devlet destekli terörizm) makalelerinde bulunan ifadeler Türkiye’yi terör örgütleriyle aynı zeminde gösteren ifadeler içeriyor.

Wikipedia Yasağından Sonra Ne Oldu ?

World Cities Expo İstanbul 2017 fuarına davetli olan Wikipedia’nın kurucusu Jimmy Wales davetli listesinden çıkarıldı.

İlgili Makaleler

Wikipedia , Facebook üzerinden #WeMissTurkey hashtag’ı ile protesto başlattı.

Wikipedia EngellendiWikipedia Türkiye logosundaki Özgür Ansiklopedi yazısının üzerine önce siyah bant eklendi. Daha sonradan bu kırmızı olarak değiştirildi ve üzerine soldaki resimdeki gibi Özledik yazıldı.

Wikipedia her ne kadar özgür yazarlar tarafından oluşturulan bir ansiklopedi olsa da siyasi konularda yanlı kişilerin yazdığı makaleler ile kendi özgürlük kavramına leke düşürüyor.

Wikipedia’ya Neden İhtiyacımız Var ?

Öncelikle Wikipedia’nın sektörde tekel konumunda olması ve içerdiği makalelerin tüm internet kullanıcıları tarafından kontrol edilebilip , değiştirile bileceği ve en sonunda doğrusunun sabitlenebileceği bir platform olduğu için doğruluğu yüksek içerikler sağlıyor.

Wikipedia’ya VPN’siz Erişim

Yıllardır engellenen sitelere erişim sağlamak için çoğu kişi DNS değiştirme konusu ile haşır neşir oldu. Uzun zamandır DNS alanında hizmet veren Level 3 firmasını belki duymuşsunuzdur. Dünya çapında en hızlı DNS hizmeti veren ilk 5 firmadan biri. Level 3 firmasının verdiği bu DNS hizmeti ile Wikipedia gibi birçok yasaklı siteye erişim sağlayabiliyorsunuz.

Level 3 DNS Adresleri

  • 209.244.0.3
  • 209.244.0.4

DNS Nasıl Değiştirilir ?

Aslında çoğu kişi bu konu hakkında bilgi sahibi fakat bilmeyenler için kısa bir özet geçmek istiyorum.

Windows Üzerinden DNS Değiştirme

  • Denetim Masası’nı açıyoruz.
  • Ağ ve İnternet’e tıklıyoruz.
  • Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni açıyoruz.

Soldaki bölümden Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin bölümüne tıklıyoruz. Kullandığımız ağ bağlantısına sağ tıklayıp özellikler diyoruz.

DNS Değiştirme

Karşımıza böyle bir menü açılıyor , resimde seçili olan İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)‘e çift tıklıyoruz ve önümüze yeni bir pencere açılıyor. Bu açılan pencerenin alt kısmında Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan seçeneğini seçiyoruz ve açılan 2 kutuya yukarıda verdiğim DNS adreslerini girip tüm pencereleri Tamam diyerek kapatıyoruz.

Modem Üzerinden DNS Değiştirme

Aslında benim tercih ettiğim ve kullandığım yöntem budur. Bu yöntem ile modeminize bağlanan tüm cihazlarda engelli sitelere erişim sağlayabilirsiniz.

Öncelikle tarayıcımız üzerinden 192.168.2.1 adresine bağlanıyoruz. Bu adres modeme göre değişmektedir. En yaygını 192.168.1.1 – 192.168.2.1 – 10.0.0.1 adresleridir.

Karşımıza çıkan ekrana kullanıcı adı ve şifremizi girdikten sonra DNS ayarları menüsünü buluyoruz ve yukarıdaki dns adreslerini girip kayıt ediyoruz.

Air5650TT cihazı için örnek dns ayarı

 Airties DNS Değiştirme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu