Teknoloji

Uydu Nedir ?

Uydu Nedir ?

Kendisinden daha büyük cisimlerin etrafında dönen her obje birer uydudur. Dünya da bir uydudur çünkü kendisinden daha büyük bir cisim olan Güneşin etrafında dönmektedir. Ay da Dünyanın etrafında döndüğü için uydu olarak isimlendirilir. Bunlar da doğal uydudur. Ama genellikle uydulardan bahsedilirken insanların aklına insan yapımı olan uydular gelir.

Yapay uydular beşeri yapıtlar olup insanlar tarafından üretilip Dünya Yörüngesine gönderilen makinelerdir. Dünyayı ve diğer gezegenler hakkında bilgi edinmemizi sağlayan bu uydular bilim çalışmalarına öncülük eden bir numaralı unsurdur. Uydu aracılığıyla çekilen fotoğraflar ile bilim adamları ve insanlar dünyamız, güneş sistemi ve evren hakkında daha çok şey öğrenme şansına sahip olmaktadır.

Bir Uydunun Bölümleri Nelerdir ?

Uydular birçok parçadan ve şekilden oluşmaktadır. Ama çoğu genellikle 2 parçadan oluşmaktadır. Bu parçalar Anten ve Güç Kaynağıdır. Anten bilgilerin gönderilmesini ve alınması görevini üstlenmektedir. Güç kaynağı olarak solar panel (güneşten ışık enerjisi alan paneller) veya bataryalar kullanılmaktadır. Solar Paneller güneşten ışık enerjisi alması nedeniyle verimliliği çok yüksek olduğu için daha sık kullanılan bir güç kaynağıdır ve birçok uyduda temel olarak kullanılmaktadır. Birçok NASA uydusunda dünyamız hakkında bilgi toplayan kamera ve sensörler mevcuttur.

Uzaya ilk uyduyu 1957 yılında Sovyetler Birliği göndermiştir. Sputnik 1 olarak isimlendirilen bu uydu tarihe uzaya gönderilen ilk uydu olarak geçmiştir.NASA’da bu yıllarda birçok uydu göndermiştir. Bunlardan ilki aradan 1 yıl geçtikten sonra 1958 yılında fırlatılan Explorer’dır. Explorer Amerika’nın ilk insanlı uydusudur. Bunun yanı sıra dünyamızı ilk fotoğraflayan uyduysa Explorer 6’dır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Uydular hakkında ödev yapicakttik bu yazın bizim için güzel bir kaynak oldu ;’)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu