Genel

Türk Ehliyetini Bulgar Ehliyetine Çevirme

Şuanda yaşadığım ülke olan Norveç’te ehliyet ihtiyacım olduğu için ve Türk ehliyetimi burada çeviremediğim için çifte vatandaşlığımın bulunduğu Bulgaristan hakkında araştırma yaparken Sofia Türk Konsolosluğunun sitesinde yayınlanan bir yazıya ulaştım ve anladığım kadarıyla çok basit birkaç belge ile bu işlemi gerçekleştirebiliyoruz. Yıl sonunda Bulgaristan’a gidip işlemleri gerçekleştireceğim. Benim gibi ihtiyacı olanlarında faydalanması için burada paylaşmak istedim.

Mevcut araç kullanma ehliyetini Bulgaristan sürücü belgesine dönüştürme işlemleri için gerekli bilgi ve belgeler:

Bulgaristan’da yaşayan Türk vatandaşları Türk Ehliyetlerini Bulgar ehliyetlerine sınavsız şekilde değiştirebilmektedir. Bulgaristan Trafik Kanunu’na göre mevcut ehliyetlerin tercüme edilerek 6 aydan uzun süre kullanılması mümkün değildir. Bu kural yeni tip Türk ehliyetlerini de kapsamakta; 6 aydan uzun süre Bulgaristan’da araç kullanacak vatandaşlarımızın da mevcut yeni tip ehliyetlerini Bulgaristan ehliyetine dönüştürmesi gerekmektedir.

ÇİFTE VATANDAŞLAR İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

 • En az ortaokul diploması (Türkiye’den apostil alınmış olarak)
 • İsimdenklik belgesi
 • Sağlıkraporu
 • Oturum kartı
 • Türk Ehliyeti (Bulgarca Tercümeli)

TÜRK VATANDAŞLARI İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

 • En azortaokul diploması (Türkiye’den apostil alınmış olarak)
 • Oturumkartı veya çalışma izni
 • Sağlık raporu
 • Pasaport
 • Türk Ehliyeti (Bulgarca Tecümeli)

Tüm belgeler tamamlandıktan sonra ilgili Trafik Şubesi’nden Bulgaristan ehliyetinin alınması ortalama iki ay sürmektedir.

Kaynak : http://sofya.be.mfa.gov.tr/Mission/ShowAnnouncement/357553

GÜNCELLEME : 27.01.2020

Ehliyetimi değiştirmek için Bulgaristan’a geldim ve ilk işim Trafik Polisine ( KAT ) gitmek oldu. Başvuru için gerekli belgeleri öğrenmek amacıyla konuşmak istedim fakat orada çalışanlar neden Türk ehliyetini kullanmıyorsun gibisinden bahaneler üretip başvuru yapmama izin veremediler. En son 6 ay Bulgaristan’danda kalmam gerektiğini söylediler.

GÜNCELLEME : 29.01.2020

SOLVIT ve Sofia MVR ile yazışmalarım sonucunda son 1 yılın 185 günü Bulgaristan’danda oturum sağlanmadığı sürece ehliyet değişiminin mümkün olmayacağını öğrendim. İlk bilgiyi Türkiye konsoloslukları paylaşmış olmalarına rağmen herhangi bir konuda yardımcı olmuyorlar.

SONUÇ OLARAK BULGARİSTAN’DA 6 AY KALMADAN EHLİYETİ DEĞİŞTİREMEZSİNİZ.

İlgili Makaleler

44 Yorum

  1. Merhaba, şuan işim dolayısıyla henüz Türkiye’ye dönüş yapamadım. Yıl sonunda Türkiye’ye gidebileceğim ancak. Sofya Türk Konsolosluğu ile görüşüp ona göre işlemlerimi yapacağım. İşlemlerin olumlu yada olumsuz sonuçlanmasına göre yapacağım işlemleri yine burada paylaşacağım.

  1. İngiltere oturma izniniz Bulgaristan’da geçerli olmayacaktır. Eğer British pasaportunuz var ise Bulgaristan’da oturma iznini hızlıca sağlayabilirsiniz.

  1. Evet diploma şart ve üniversite yerine lise diploması götürmek daha mantıklı. Üniversite diplomaları denklik vb. gibi durumlar yüzünden daha çok uzatıyor işlemi. Birebir değişim yapılıyor.

 1. Slm tayfun bey benim bulgar ehliyetim var ama sadece b sınıfı türk ehliyetimde burun sınıflar var bulgar ehliyetine çevirmek istiyom nasıl olacak bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Zaten Bulgaristan ehliyetiniz olduğu için bu işlem mümkün olmayabilir fakat yinede Bulgaristan’da trafik şubesine sorup bilgi almak daha iyi olur. Şuan için internette araştırdığım kadarıyla bir kaynak bulamadım bunun hakkında.

 2. Merhaba turk ehliyetini bg ehliyetine cevirebiliyodun ama su an yeni yasa girmis ceviremiyon diyolar dogrumu acaba

   1. merhaba babam ekim ayında bg gitti çifte vatandaş ve sağlık raporu vs tüm işlemleri tamamladı ancak trafik şube yeni yasa dolayısıyla başvurusunu kabul etmedi. yeni yasavar ancak içeriği ne bilemiyorum sizi bilginiz var mı tekrar denemek istiyoruz?

 3. merhaba tayfun bey.çifte vatandaşlığım var (bulgaristan) ağır vasıta ehliyetim var bulgaristan da ehileyetimi depiştirmek istiyorum ne gibi evraklar isteniyor .birde buradaki src (mesleki yeterlilik belgesi) onuda almak istiyorum bilgi verirseniz sevinirim. teşekkürler

  1. İstenen evrakları zaten makale içerisinde listeledim , ağır vasıta için ekstra bir belge gerekeceğini düşünmüyorum ama yinede MVR ile görüşmeniz daha iyi olur. Yaklaşık 1 ay içerisinde başvurumu yapacağım bende , işlemler tamamlandıktan sonra daha detaylı bilgi verebilirim.

 4. Tayfun bey ben almanyada yasiyorum türk vatandasiyim alman oturum karti var almanyada ehliyet almak icin sifirdan yapmam lasim türk ehliyetimi bulgaristanda degistirebilirmiyim bu mümkün eger mümkünse bana yol gösterirmisiniz lütfen tskler simdiden mail adress : [email protected]

  1. Bunu yapabilmeniz için de Bulgaristan’da oturum kartı veya çalışma izniniz olması gerekiyor bu da daha uzun bir süreç oluşturabilir sizin için.

 5. Merhabalar, Yunanistan da oturma iznim var, ehliyetimi Bulgaristanda degistirmek icin kendimi oradaki bir adreste kendimi gostermem mumkun mu?

 6. Slm Tayfun Bey, Türk ehliyetinin,BG ehliyetine çevrilmesi olduktan sonra Türk ehliyetini geri veriyorlar mı?Teşekkür ederim

 7. Tayfun Bey merhaba,
  Son durum nedir ehliyetinizi değiştirabildiniz mi?
  Ehliyeti değiştirmek için son 6 ay Bulgaristan’da bulunmuş olmak veya ehliyetin en az 6 ay öncesinden alınmış olması gibi kurallar var mı?

  1. Merhaba,
   Malesef değişim sağlayamadım. Ehliyetin alınma tarihi ile bir şart yok fakat 6 ay Bulgaristan’danda oturum olması zorunlu.

 8. MErhaba Arkadaşalar Ben durum anlamanız için soyle bir kanun degişikliği ve sacmalığı ile karşılastım:Ben Turk Ve Bulgar VAtandaşıyım Türkiyede 8 Sınıf Terk Olmamadan DOlayı 2018 yıl acıköğretimden 8 sınıfı bitirim 10-11-2019 8 sınıfından mevzun belgeyi aldım tr belgeleri tercume BG milli eğitim bakanlıgından Bg Tercumeli diploma alıp eminyete KAT götürdüm Hüsran Ugradım Eylül 2017 TArihinde KAnun Dgiştiğini Bu TArihten sonra 8 sınıf mevzunları ehliyet başvuru yada değişimi olumsuzdur dediler.EN 10 SINIF BİTİRMİŞ OLMAM GEREKLİYMİŞ bUYURUN bURDAN YAK beN 1996-1997 TARİHLERİNDE 8 TERK OLDUGUMU tr 10 sıNIF bİTİRİP bOYLE BİR BELGE SUNMAM MÜMÜN OLAMACAGNI BELİRTİN. bU konuda naSİL bİR YOL İZLENİR VARMİ FİKRİNİZ

 9. merhabalar tayfun hocam oncelık faydalı bılgı ıcın tesekkur ederım.

  burgazda bızım bı aıle dostumuz var KAT mudur adam da sımdı bana haber verdıler turk ehlıyetını
  bulgar ehlıyetıne cevıremıyorsunuz dıyor ılla bulgarıstanda sınava gırmek zorundasın dıyorlar.
  bızdede bulgarca olmadıgı ıcın sonucta turkıye de yasıyoruz bu ısı nasıl yapıcas hıc bılmıyorum ben ehlıyetı
  alıp avrupaya yerlesmek ıstıyorum.buyukelcı aylın hanımda acıklama yapmıs 2019 yılında sınavsız sekılde cevırebılıyorsunuz
  dıyor valla ıyıce kafam karıstı benım :/

  1. Merhaba , bildiğim kadarıyla yasada bir değişiklik olmadı. Sınavsız hala çevrilebiliyor olması lazım ama 6 ay Bulgaristan’da yaşamanız lazım. Eğer o kısmı bir şekilde hallederseniz , çevirebilmeniz lazım. Türk konsolosluğuna hiç bulaşmayın bence. Ben aradığımda görüştüğüm kişi torpil bulursan yaptırırsın dedi , kestirip attı. Resmi ağızdan bunu duymak garip geldi.

 10. Merhaba ben tr ehliyetini bulgar ehliyetine çevirdim. Almanya’da yaşıyorum ama bu zamana kadar polis dururup kontrol etmedi yasal olarak kullanabiliyormuyuz bilgili mesajınızı iletirseniz sevinirim

  1. Almanya için çeşitli söylentiler duydum ama doğruluğundan kesin emin değilim. Söylentiye göre Bulgaristan ehliyetlerini 6 aydan fazla kullanamıyorsunuz Almanya’da.

 11. Bu okuduklarımdan sonra çevirmekten vazgeçtim gittiğin ülkede sıfırdan almak daha mantıklı 👍

 12. Selam tayfun bey benim eşim ve çocuğum Bulgaristan vatandaşi Bulgaristan’da adresim var ama benim oturumum Almanya’dan Türk ehliyetimi Bulgaristan ehliyetine çevirmem mümkün değilimi yani sonuçta Avrupa birliğinde oturum hakkım var

  1. Merhaba, malesef Bulgaristan’da 6 ay kalmadığınız sürece elinizde hangi belge olursa olsun işe yaramıyor. Benim vatandaşlığım olmasına rağmen yapmadılar.

 13. Merhaba, lise diplomasını üniversiteye kayıt olurken verdiğim için elimde yok. E-devletten lise mezuniyet belgesi çıktısı alıp noterde onaylatıp apostillettirsem kabul ederler mi acaba?

 14. Mezuniyet belgesi bulgaristanda geçerli olur mu tam emin değilim. Üniversite eğitiminiz hala devam ediyorsa öğrenci işlerine dilekçe ile bildirip limitli bir süre için diplomanızı alabilirsiniz.

   1. Merhaba,
    Bir sorun olacağını sanmıyorum, hangi şehirde yaşadığınızı bilmiyorum ama muhtemelen”Domna Kultura” vardır. Denkliği oradan alıyorsunuz , işlemlere başlamadan önce onlardan bilgi alırsanız daha iyi olur.

 15. Merhaba Tayfun bey ben Bulgaristan’da 6 aydan fazladır ikamet etmekteyim Türk ehliyetimi Bulgar ehliyetine değiştirmek istiyorum yalnız açıktan lise okuduğum için öğrenci durum belgesi veriyorlar apostill lettirsem geçerli olur mu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu