Genel

Türk Ehliyetini Bulgar Ehliyetine Çevirme

Şuanda yaşadığım ülke olan Norveç’te ehliyet ihtiyacım olduğu için ve Türk ehliyetimi burada çeviremediğim için çifte vatandaşlığımın bulunduğu Bulgaristan hakkında araştırma yaparken Sofia Türk Konsolosluğunun sitesinde yayınlanan bir yazıya ulaştım ve anladığım kadarıyla çok basit birkaç belge ile bu işlemi gerçekleştirebiliyoruz. Yıl sonunda Bulgaristan’a gidip işlemleri gerçekleştireceğim. Benim gibi ihtiyacı olanlarında faydalanması için burada paylaşmak istedim.

Mevcut araç kullanma ehliyetini Bulgaristan sürücü belgesine dönüştürme işlemleri için gerekli bilgi ve belgeler:

Bulgaristan’da yaşayan Türk vatandaşları Türk Ehliyetlerini Bulgar ehliyetlerine sınavsız şekilde değiştirebilmektedir. Bulgaristan Trafik Kanunu’na göre mevcut ehliyetlerin tercüme edilerek 6 aydan uzun süre kullanılması mümkün değildir. Bu kural yeni tip Türk ehliyetlerini de kapsamakta; 6 aydan uzun süre Bulgaristan’da araç kullanacak vatandaşlarımızın da mevcut yeni tip ehliyetlerini Bulgaristan ehliyetine dönüştürmesi gerekmektedir.

ÇİFTE VATANDAŞLAR İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

En az ortaokul diploması (Türkiye’den apostil alınmış olarak)

İsimdenklik belgesi

Sağlıkraporu

Oturum kartı

Türk Ehliyeti (Bulgarca Tercümeli)

TÜRK VATANDAŞLARI İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

En azortaokul diploması (Türkiye’den apostil alınmış olarak)

Oturumkartı veya çalışma izni

Sağlık raporu

Pasaport

Türk Ehliyeti (Bulgarca Tecümeli)

Tüm belgeler tamamlandıktan sonra ilgili Trafik Şubesi’nden Bulgaristan ehliyetinin alınması ortalama iki ay sürmektedir.

Kaynak : http://sofya.be.mfa.gov.tr/Mission/ShowAnnouncement/357553

Etiketler

İlgili Makaleler

26 Yorum

  1. Merhaba, şuan işim dolayısıyla henüz Türkiye’ye dönüş yapamadım. Yıl sonunda Türkiye’ye gidebileceğim ancak. Sofya Türk Konsolosluğu ile görüşüp ona göre işlemlerimi yapacağım. İşlemlerin olumlu yada olumsuz sonuçlanmasına göre yapacağım işlemleri yine burada paylaşacağım.

  1. İngiltere oturma izniniz Bulgaristan’da geçerli olmayacaktır. Eğer British pasaportunuz var ise Bulgaristan’da oturma iznini hızlıca sağlayabilirsiniz.

  1. Evet diploma şart ve üniversite yerine lise diploması götürmek daha mantıklı. Üniversite diplomaları denklik vb. gibi durumlar yüzünden daha çok uzatıyor işlemi. Birebir değişim yapılıyor.

 1. Slm tayfun bey benim bulgar ehliyetim var ama sadece b sınıfı türk ehliyetimde burun sınıflar var bulgar ehliyetine çevirmek istiyom nasıl olacak bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Zaten Bulgaristan ehliyetiniz olduğu için bu işlem mümkün olmayabilir fakat yinede Bulgaristan’da trafik şubesine sorup bilgi almak daha iyi olur. Şuan için internette araştırdığım kadarıyla bir kaynak bulamadım bunun hakkında.

 2. Merhaba turk ehliyetini bg ehliyetine cevirebiliyodun ama su an yeni yasa girmis ceviremiyon diyolar dogrumu acaba

   1. merhaba babam ekim ayında bg gitti çifte vatandaş ve sağlık raporu vs tüm işlemleri tamamladı ancak trafik şube yeni yasa dolayısıyla başvurusunu kabul etmedi. yeni yasavar ancak içeriği ne bilemiyorum sizi bilginiz var mı tekrar denemek istiyoruz?

 3. merhaba tayfun bey.çifte vatandaşlığım var (bulgaristan) ağır vasıta ehliyetim var bulgaristan da ehileyetimi depiştirmek istiyorum ne gibi evraklar isteniyor .birde buradaki src (mesleki yeterlilik belgesi) onuda almak istiyorum bilgi verirseniz sevinirim. teşekkürler

  1. İstenen evrakları zaten makale içerisinde listeledim , ağır vasıta için ekstra bir belge gerekeceğini düşünmüyorum ama yinede MVR ile görüşmeniz daha iyi olur. Yaklaşık 1 ay içerisinde başvurumu yapacağım bende , işlemler tamamlandıktan sonra daha detaylı bilgi verebilirim.

 4. Tayfun bey ben almanyada yasiyorum türk vatandasiyim alman oturum karti var almanyada ehliyet almak icin sifirdan yapmam lasim türk ehliyetimi bulgaristanda degistirebilirmiyim bu mümkün eger mümkünse bana yol gösterirmisiniz lütfen tskler simdiden mail adress : kuresel_35@hotmail.com

 5. Merhabalar, Yunanistan da oturma iznim var, ehliyetimi Bulgaristanda degistirmek icin kendimi oradaki bir adreste kendimi gostermem mumkun mu?

 6. Slm Tayfun Bey, Türk ehliyetinin,BG ehliyetine çevrilmesi olduktan sonra Türk ehliyetini geri veriyorlar mı?Teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı