Ekonomi ve Finans

Seul , Güney Kore’de Ortalama ve Asgari Ücret

Doğu Asya’nın En Sağlıklı ve En Teknolojik Kenti Seul’de Asgari Ücreti mi Merak Ediyorsunuz ?

Doğu Asya’nın en prestijli kentlerinden biri olan Seul’e taşınmayı düşünüyorsanız bu içerik sizin için hazırlandı. Seul‘deki ekonomi ve asgari ücret istatistiklerini sizinle paylaşıyorum.

Güney Kore son 30 yılın en hızlı gelişim gösteren Doğu Asya ülkelerinden biri. Güney Kore’deki ekonomik model bir çok şirket ve bireysel kişilere ilham olmuştur.

Seul , Güney Kore’nin başkenti ve en büyük şehri olmasıyla birlikte yaşam standartları en yüksek ve pahalı olan şehirlerden biridir.

Güney Kore, Seul’de Asgari Ücret

Seul’deki asgari ücret miktarı son 10 yıldır ivmeli bit şekilde artmaktadır. Şuan bir çok batı ülkesi ile aynı seviyede hatta daha yüksek gözükmektedir. 2020’de ise sadece birkaç Avrupa ülkesinin asgari ücret tutarı Seul’den yüksek olması beklenmektedir.

Seul’de şuanki asgari ücret saatlik 8590 WON , yani yaklaşık 7,3 dolara tekabül etmektedir. Tam zamanlı bir işte çalıştığınızı düşünürseniz aylık 1250$ değerinde asgari ücret kazanıyorsunuz.

Seul, Güney Kore’de Ortalama Maaş

Seul ,Güney Kore’nin başkenti ve finansal merkezi olması sebebiyle en yüksek yaşam standartlarına ve maaşlara sahip kentidir.

Seul’deki ortalama maaş 2.7 milyon KRW , yani 2300 $’dan daha yüksek bir tutara tekabül etmektedir. Buda Seul’ü Asya kıtasındaki en yüksek maaş ortalamasına sahip şehir yapıyor.

Seul Ekonomisine Genel Bakış

Seul , son 20 yılda düşük suç oranları , yüksek yaşam standartları ve güçlü ekonomisiyle dünyadaki en etkileyici şehirlerden biri olma yönünde ilerliyor.

Güney Kore’nin iyi ekonomisine rağmen birkaç yıl öncesine kadar küçük bir yatırım ile şirket kurup yerleşmek mümkün iken ,şimdi en az 100 milyon KRW değerinde yatırım ve 300 milyon KRW değerinde de mülke sahip olmanız gerekmektedir.

Seul’e gitmenin en kolay yolu ingilizce öğretmeni olarak vizeye başvurmak. Bunun için vize işlemlerinde özel kategori bile açılmış. Tek istenen anadil seviyesinde ingilizce konuşabiliyor olmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu