Ekonomi ve Finans

Oslo , Norveç’te Ortalama ve Asgari Ücret

Oslo , Norveç’te Ortalama ve Asgari Ücret ve Ekonomik Durum

Norveç’te yaşamayı mı düşünüyorsun ? O zaman bu içerik tam sana göre!

Norveç , sadece Avrupa’nın değil tüm d0nyanın en sağlıklı , yaşanabilir ülkelerinden biridir. Norveç’in başkenti Oslo , bir çok iş olanakları ve kariyer fırsatları sunuyor.

Dünyadaki ülke ve en önemli şehirleri hakkında asgari ücret araştırmalarıma ve blogumda yayınlamaya başladıktan sonra kendi yaşadığım ülke ve şehir hakkında hiç bilgi vermediğimi farkettim 😃

İlgili Makaleler

İşte sizlere dünyanın en çok ilgi çeken şehirlerden biri olan Oslo , Norveç hakkında ekonomik bilgiler.

Oslo , Norveç’te Asgari Ücret

Norveç’te kanunen asgari ücret tutarı belirtilmemiştir. Fakat buna rağmen bazı meslek kollarıyla yapılan anlaşmalarla , bu mesleklerde alınacak minimum tutarlar belirtilmiştir.

Örneğin, hizmet sektöründe çalışanlar için saatlik asgari ücret 167 NOK , temizlik sektöründe çalışanlar için 187.66 NOK olarak belirlenmiştir.

Anlaşma imzalanmış sektörler hakkında saatlik asgari ücret bilgileri için buraya tıklayınız.

Anlaşma dışı kalan diğer meslek kolları için , iş vereninizle yapacağınız sözleşmede belirtilen tutar geçerli olacaktır.

Oslo , Norveç’te Ortalama Maaş

Oslo , Norveç’te şuanda ortalama maaş vergi kesildikten sonra 28.000 NOK yani 3.500 $ civarındadır. Bu Avrupa’daki başkentler arasında en yüksek ortalama maaş tutarına sahip şehirlerden biridir.

Norveç Ekonomisine Genel Bakış

Norveç dünyadaki en yüksek yaşam kalitesine , iş istihdamına ve ekonomiye sahip ülkelerden biridir. Fakat ekonomi en çok Petrol ve yağ ürünleri üzerine yoğunlaşmıştır.

Norveç ekonomisi her yıl sürdürülebilir bir şekilde büyümeye devam ediyor. Rakamlar çok etkileyici olmasada Avrupa Ekonomik Alanının ekonomisinin yükselmesini sağlayan ülkelerden biridir.

Norveç’te yabancılar için bir çok iş imkanı bulunmaktadır. Bunlar genellikle balıkçılık , gemicilik ve yakıt sektöründe yoğunlaşmıştır.

Eğer Avrupa Ekonomik Alanını üyesi bir ülke vatandaşı iseniz iş bulmanız çok kolay olacaktır. Eğer sadece Türkiye vatandaşı iseniz ve bir işte yeteneğiniz var ise çalışma izni almanız kolay olacaktır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Kuzey ülkelerinin soğuk olduğu söyleniyor. (iklim olarak ta insan olarak ta) Maaş olarak yüksek alıyorlar fakat alım güçleri ne seviyede bunu incelemek lazım. Almanya’da yapılan gibi markete gidip maaş ile ne alınabiliyor videosu olsa güzel olurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu