BiyografiGündem

Kolinda Grabar-Kitarović Kimdir ?

Öncelikle Dünya Kupasını takip edenler üzerindeki formadan anlayacaklardır ki kendisi Hırvatistanlı. Kolinda Grabar-Kitarović Hırvatistan’ın ilk kadın Cumhurbaşkanıdır. 29 Nisan 1968’de Hırvatistan’ın Rijeka şehrinde doğmuştur.

2011-2014 yılları arasında NATO’da Kamu Diplomasisi Genel Sekreter Yardımcılığı görevini almıştır ve bu görevde yer alan ilk kadındır.

2005’ten 2008’e kadar Hırvatistan Dış İşleri Bakanlığını yapmıştır.

2008-2011 yıllarında ise Amerika Birleşik Devletleri’nde Hırvatistan büyükelçisi olmuştur.

1993’ten 2015’e kadar Hırvat Demokrat Birliği partisine üyeydi , ayrıca Üçlü Komisyonda 3 Hırvat üyeden biriydi.

2015’te Cumhurbaşkanı seçildiğinde bu görevlerinden istifa etmek zorunda kalmıştır.

Kolinda Grabar-Kitarović doğduğu şehir Rijeka’nın kuzeyinde Lopača köyünde büyüdü ve ailesinin kasap dükkanı ve ahırı vardı.

Lise yıllarında öğrenci değişim programına katılarak Los Alamos Lisesine geçiş yaptı ve buradan mezun olduktan sonra Los Alamos, New Mexico’da yaşadı.

Hırvatistan’a döndükten sonra Zagreb Üniversitesinde öğrenimine devam etti ve İngilizce Sanatlar Lisans ve İspanyolca dilleri ve edebiyatı ile İnsan ve Toplum Bilimleri bölümlerinden mezun oldu. Yine bu üniversitede Uluslararası İlişkiler üzerine yüksek lisansını yaptı.

2002-2003 yıllarında George Washington Üniversitesine gitti ve aldığı çeşitli burslar ile eğitimini sürdürdü. Johns Hopkins Üniversitesi İleri Uluslararası Çalışmalar Okulunda misafir akademisyen oldu.

1992’de Bilim ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olan uluslararası işbirliği bölümünde danışmanlık yaptı.

1993’te Hırvat Demokrat Birliğine katıldı ve Hırvatistan Dışişleri Bakanlığı danışmanlığı yaptı.

1995-1997 yılları arasında Dışişleri Bakanlığı’nın Kuzey Amerika bölüm başkanlığını yaptı.

1997’den 1998 Ekim ayına kadar Kanada’da büyükelçilikte diplomatik meclis üyesi olarak çalıştı ve 2000 yılına kadar Kanadada yaşamaya devam etti.

2003’te Hırvatistan Parlementosuna girdi ve o dönem Hırvatistan’ın Avrupa Birliğine katılım müzakereleri olduğu için Avrupa Entegrasyonu Bakanı olarak görev aldı.

2005’te Dışişleri Bakanı olduğunda görevi Hırvatistan’ın Avrupa Birliği ve NATO ile olan ilişkilerini yönetmekti.

2008’de Dışişleri Bakanlığı görevini devretti ve 2013 Nisan ayında Üçlü Komisyon’dan davet alarak resmi üye oldu.

Kolinda Grabar-Kitarović’in bugünlerde gündemde olmasının sebebi bikinili fotoğraflarının magazine sızmış olmasıdır. Hırvatistan Cumhurbaşkanı’nın bikinili pozları bütün dünyada ilgi gördü. Dünya Kupasında yakaladığı başarıyla ilgileri üzerine toplayan Hırvatistan , Kolinda Grabar-Kitarović’in bikinili pozlarıyla bu ilgiyi daha da arttırdı.

Kolinda Grabar-Kitarović - Hırvatistan Cumhurbaşkanı - Bikinili Pozları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu