Bankacılık ve Kredi SistemleriEkonomi ve Finans

KKB Kredi Notu Nedir ve Kredi Almak İçin Skor Kaç Olmalı ?

KKB (Kredi kayıt bürosu) Yani bankaların ortak kullandığı bir müşteri havuzudur. Bu havuz içerisinde müşterilerin kredi ve kredi kartı ile yaptığı harcamalar, ödemeler, gecikmeler, yasal ve idari takipler yer alır. Hangi bankalar düşük skorlu müşterisine kredi verir ve kredi kullanımında skor nedir bunun detaylarınını aktarmış olacağız.

KKB (Kredi Kayıt Bürosu) Kredi Notu Nedir ?

Kredi kayıt bürosu 1995 yılında 9 bankanın ortak gücüyle müşteri paneli olarak da algılanan bir havuz sistemini kurdu. Bankaların risklerini minimuma düşürmesi ile planlanan bu sistem sayesinde müşterilerin bankalar ilişkisinde tüm davranışları kayıt altına alınmaktadır. Müşterinin Kullandığı kredi tutarını, kredi kartı harcamalarını ve ödemelerini aynı zamanda yaşamış olduğu olumsuzlukları da not altına alıp bir sonraki dönemde o müşterinin geçmişine bakılarak bankanın risk altına girmemesi gözetilmektedir.

Sistem En riskli, Orta riskli, Az riskli, İyi ve Çok iyi olmak üzere 5 kategoriye ayırmıştır. Bu sistem kategorilerin işleyiş biçimi düzenli ödeme alışkanlığı olan müşterini ayırarak statülere bölmüştür.

Kredi Almak İçin Skor Ne Olmalı ?

En riskli ve Orta riskli statüsünde bulunan müşteriler maalesef kredi kullanamazlar. Az riskli statüsünde ve iyi, Çok iyi olanlar ise rahatlıkla kredi kullanabilirler. Bu kredi notu sorgusunu Findeks kredi sisteminden yapabilirsiniz. KKB ile anlaşmalı şirketlerden bir tanesi de Findekstir. Doğru sonuçlar veren, aynı zamanda kredi notunuzu nasıl yükselteceğinizi sizlere ücretli paketler halinde sunar. Bizler şu kadar kredi skorunuz varsa kullanabilirsiniz diyemeyiz ama yukarıda bahsettiğimiz statülerden kolaylıkla anlayabilirsiniz. Tabi bu şartları esneten yine bazı hususlar var, kefil gibi, ipotek gösterebileceğiniz taşınmaz gibi unsurlar da kredi almanızda sizlere yardımcı olur.

Düşük Notlu Müşterilere Kredi Veren Bankalar Hangileri ?

Aslında net bir şekilde söylemek gerekirse böyle bir imkan yok, bankalar KKB sisteminde müşteri geçmişine bakar ve o müşteri risk taşıyorsa kredi sağlamaz. Hangi banka bu gün risk altında olan bir müşteriye kredi verir ? Bu sebepten ötürü maalesef böyle bir hizmet yoktur.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Güzel bilgiler vermişsiniz bu konuda bir çok tecrübem oldu kısaca özetlemek gerekirse bankalar birbirlerine bağlı bir sistem ile müşterilerinin kişisel verilerini bir platformda toplarlar ve kredi skoru oluştururlar bu skor tüm bankalarda ortak bir şekilde listelenir. Listelenen skor 1400 puan altında ise riskli olduğundan kredi verilmez ve hiç bir bankadan kredi alamaz.Kredi almak için 1400 puan üzerinde olunması şarttır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu