WordpressWebmaster

kk Star Ratings Eklentisini Sitelerinizden Kaldırın !

Ağustos ayı ile birlikte yapılmaya başlanan yeni Google algoritma güncellemesi ile sitelerinizin hızının google için daha önemli olmaya başladığını biliyoruz. Özellikle mobil cihazların kullanımının artması ile google yeni algoritmasında mobil cihazlarda hızlı açılan sitelere daha fazla öncelik vermeye başladı.

Sitemin Hızını Nasıl Ölçerim ?

Aşağıdaki linke tıklayarak açılan sayfada Google Pagespeed Insights üzerinden websitenizin mobil ve masaüstü cihazlar için hız testini yapabilir , yavaşlamaya neden olan öğelerin tespitini yapabilirsiniz.

Blog’umun Hız Testi Sonuçları

Son birkaç gündür bende sitemin hızını arttırmak amacıyla çalışmalar yapıyordum ve sonunda neredeyse Google Pagespeed kurallarına tamamen uyumlu hale getirmeyi başardım.

İşte Sonuçlar

Gördüğünüz gibi mobil için hız skorum 100 üzerinden 97 iken masaüstü için 100 üzerinden 98’dir. Fakat birkaç gün öncesine kadar durum böyle değildi. Mobil için skorum 20-40 arasında değişirken masaüstü için 70-80 arasında değişmekteydi. Sitemi yavaşlatan sebebleri GTmetrix‘in Waterfall uygulaması üzerinden incelemeye başladım ve kk Star Ratings eklentisinin sitemin açılışında 2 saniyelik bir gecikme yaşattığını farkettim.

İşte GTmetrix skorum

 GTMetrix Hız Sonucu

kk Star Ratings Nedir ?

kk Star Ratings eklentisi Wordpress tabanlı websitelerinizdeki içeriklere yıldız oylaması eklemenizi sağlar. Ayrıca Google Rich Snippets özelliğini kullanarak bu oylamaların sonucunu arama sonuçlarında gösterir.

kk Star Ratings Neden Kaldırılmalı ?

kk Star Ratings eklentisi Wordpress işleyiş dosyalarından biri olan admin-ajax.php dosyası üzerinde gereksiz sorgulamalar yapar ve sitenizin açılmasını yaklaşık 2 saniye geciktirir. Eğer sitenizin performansına önem veriyorsanız bu eklentiyi kaldırmalısınız.

kk Star Ratings’e Alternatif

Şuanda benimde aktif olarak kullandığım Yet Another Stars Rating eklentisini kullanabilirsiniz. Aşağıdaki linkten eklentiyi indirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bazı müşterilerimin sitelerinde kullandığım bir eklentiydi. Arama sonuçlarında gözükmesi aslında tıklanma sayısını arttırıyordu ancak dediğiniz gibi bir yavaşlamaya sebep oluyorsa eğer bütün siteleri elden geçirmem gerekecek. Yine de kodları inceleyip bir test edeyim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu