Ekonomi ve Finans

Brüksel , Belçika’da Ortalama ve Asgari Ücret

Avrupa’nın Öne Çıkan Şehirlerinden Brüksel , Belçika’da Ortalama ve Asgari Ücret

Brüksel, Belçika’ya taşınmayı düşünüyorsan Brüksel’deki ortalama maaş, asgari ücret ve ekonomik güç hakkında bu yazımız tam sana göre.

Brüksel 1.2 Milyonluk nüfusu ile Belçika’ya başkentlik yapmaktadır. Ayrıca NATO ve Avrupa Birliği gibi birçok uluslararası arası organizasyonlara ev sahipliği yapmaktadır. Dünyaca ünlü yemekleri ve büyüleyici tarihi görünümüyle de her geçen gün Avrupa ve tüm dünyadan gelen turistlerin sayısı artmaktadır.

Brüksel , Belçika’da Asgari Ücret

Belçika anayasasında resmi olarak asgari ücreti belirten kanun olmamasına rağmen işçi sendikalarının imzalamış olduğu anlaşmalar ile asgari ücret belirlenmiştir. Asgari ücret tutarı ülkenin hangi bölgesinde olduğunuz ve mesleğinize göre değişiklik göstermektedir.

21 yaş ve üzeri işçiler için Brüksel’deki brüt asgari ücret 1563 Euro’dur.

Brüksel ve tüm Belçika’da ise 2019 yılına göre net asgari ücret 1216 Euro olarak belirlenmiştir.

Brüksel ve Belçika’da Ortalama Maaş

Nisan 2019 verilerine göre Brüksel’deki ortalama maaş 3642 Euro’dur. Bu tutar Belçika’nın Fransızca konuşulan kısmı Flanders ve Flemenkçe konuşulan kısmı Wallonia’dan daha fazladır.

  • Flanders’te Ortalama Maaş : 3257 €
  • Wallonia’da Ortalama Maaş : 3102 €

Tüm bu veriler brüt olarak belirlenmiştir. Belçika’da vergilerin yüksek olmasından dolayı 2019 yılına göre Belçika’da Ortalama Net Maaş 2200 Euro’dur.

Brüksel Ekonomisine Genel Bakış

Avrupa Birliği ve NATO üyeliği ve bunlara ev sahipliği yapması sebebiyle Brüksel’e gelen yabancı sayısı her geçen gün artmaktadır.

Belçika’da iş bulabilmek için Belçika’nın 2 ana dili olan Fransızca ve Flemenkçe’yi bilmek zorunda değilsiniz. Yaşam şartları pahalı olmasına rağmen Avrupa’nın 2 büyük başkenti Londra ve Paris ile karşılaştırıldığında daha ucuzdur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu