Bankacılık ve Kredi SistemleriEkonomi ve Finans

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Nasıl Alınır ?

Geçmiş zamanlarda bankalar ile sorun yaşamış ve sicilini bozmuş bireylerin kredi kartı kullanımını kolaylaştıran bankaların çıkarmış olduğu bir yöntemdir. Bankaların kullandığı skor panelinde müşterinin tüm geçmiş dönem hareketleri yer alır, bankalar bu kredi skoruna bakarak müşteriye kredi ve kredi kartı verilmesinde risk durumunu görüp ona göre imkan tanır.

Bloke Teminatlı Kredi Kartını Kimler Alabilir ?

Bu imkandan yararlanmak için geçmiş dönemlerde bankalarla yaşamış olduğunuz sorun neticesinde açık bir dosyanız olmaması gerekmektedir. Bu sorguyu Findeks sitesinden sorgulayabilir, adınıza açık bir idari takip ve yasal takip dosyasının açık olup olmadığını görebilirsiniz. Eğer adınıza herhangi bir idari veya yasal takip dosyası yoksa bankalardan bloke teminatlı kredi kartı alabilirsiniz.

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Nasıl Alınır ?

Bu işlemi gerçekleştiren bankalar şunlardır; Garanti BBVA bankası, Yapıkredi Bankası, Denizbank, Vakıfbank, QNB Finansbank ,TEB Bankası ve Ziraat bankası olmak üzere 7 banka bu seçeneği müşterilerine sunmaktadır. Bu bankalardan birine giderek müşteri temsilcisi ile görüşüp ona ” Bloke teminatlı kredi kartı almak istiyorum ” derseniz sizlere detaylı bir anlatım ile yardımcı olacaklardır.

Bloke Teminatlı Kredi Kartın Limiti Ne Kadardır ?

Bu tamamen sizin elinizde, örneğin 1.250 TL bloke ettirirseniz 1.000 TL gibi bir limitiniz olur. Yani 1/4 kadarını fazla yatırıyorsunuz.

Süreç Nasıl işliyor ve Ne Zaman Sonuçlanıp Kart Elime Ulaşır ?

İşlemi müşteri temsilcisi gerçekleştirip genel merkeze gönderir, genel merkez de 3 ile 7 gün içerisinde onay vererek kart basımına yollar. Kart basım ve tarafınıza ulaşma süreci de 10 günü bulmaktadır. Yani bu süreç ortalama olarak 2 haftada netleşip kredi kartı kullanımınızı yapabilirsiniz.

Bloke Ne Zaman Kalkar ?

Bu imkan sağlanırken amaç müşterilerin kredi skorlarını yükseltmek, müşterinin bankalardaki imajını düzeltmektir. Düzenli harcama ve düzenli ödemeler sonucunda kredi skorunuzda yükselecektir. Müşteri temsilcisinin sizlere bu konu hakkında bilgilendirmesi olacaktır elbette ama 6 ay sonra bloke kaldırma talebinde bulunabilirsiniz. Bu talep genel merkeze ulaşır ve genel merkez de durumunuzu inceler eğer durumunuz bu 6 ayda olumlu sonuçlanmışsa blokeyi kaldırır. Eğer halen risk görüyorsa da bu süreyi 12 aya çıkarır. 12 ay sonunda bloke kalkar.
Eğer siz blokeyi kendiniz kaldırmak isterseniz bu süre aşımını yapmadan kredi kartınız iptal olur.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bloke teminatlı kredi kartı nasıl alınır diye merak edenler için profesyonel çözümler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu