Bankacılık ve Kredi SistemleriEkonomi ve Finans

Bankaların Kredi Sistemleri ve Findeks Kredi Notu

Bugünlerde hemen hemen herkes acil nakit ihtiyacını karşılamak için, araç ve ya ev satın almak için ya da iş kurmak için bankalardan kredi çekmeye başvuruyor.

Son yıllarda popüler olan “Anında Kredi” sistemi ile bankalar ortalama 5.000 TL’ye kadar krediyi şubelere gitmeden online ve ya mobil bankacılık sistemi üzerinden verebiliyor. Bu anında kredi için bankaya gitmenize gerek kalmıyor ve sizden maaş bordrosu gibi belgeler istenmiyor. Eğer çalışan bir birey iseniz ( Çalışmayan kesim için kredi alma işlemi biraz zor , yan geliriniz olsa dahi bankalar bu bilgileri uyumsuz buluyor ve kredi başvurusunu reddediyor ) çalıştığınız işletmenin bilgilerini , sigorta bilgilerinizi ve gelir bilgilerinizi sisteme girerek kredi başvurunuzu tamamlayabiliyorsunuz. Bankadan çok kısa bir süre içerisinde başvurunuzun sonucunu alabiliyorsunuz.

-Peki ya kredi başvurum onaylanmazsa ?

-Kredi başvurum neden onaylanmıyor ?

gibi soruların cevabı da sizin Findeks raporunuzda.

Findeks Nedir ?

Findeks, sizin daha önceki bankacılık ve kredi geçmişinizi inceleyen , gelir ve gider düzeyinizi takip eden online bir platformdur.

Findeks raporunda en düşük puan 1 , en yüksek puan 1900’dür. Kredi başvurularınızın olumlu sonuçlanması için findeks kredi notunuz 1000 ve üzeri olması gerekiyor.

Findeks raporu oluştururken şunları dikkate alıyor ;

  • Resmi geliriniz
  • Daha önce kredi ve kredi kartı kullanımlarınız
  • Önceden kullanmış olduğunuz kredi ve kredi kartlarının ödemelerinin düzenli yapılıp yapılmadığı
  • Raporda yer almasa da belirli bir dönem içerisinde yapmış olduğunuz olumsuz sonuçlanan kredi ve kredi kartı başvurularınızın miktarı

Bu bilgiler dahilinde findeks size 1 ile 1900 arasında kredi notu veriyor ve bankalar bu kredi notunu referans alıyor.

Findeks kredi notumu nasıl öğrenebilirim ?

  1.  https://www.findeks.com adresinden TC Kimlik No ve Cep Telefonu Numaranızı girerek kredi notu raporu oluşturma talebinde bulabilirsiniz.
  2.  Kullandığınız bankanın online ve mobil bankacılık bölümünden başvurabilirsiniz.

Findeks kredi notu öğrenme işlemi ücretli bir işlemdir fakat dönem dönem bankalar kampanya yapıp ücretsiz ve ya düşük miktarlarda kredi notu sorgulamanıza fırsat sağlıyorlar.

Şuan BKM Express kampanyası ile kredi notunuzu “1 TL” karşılığında öğrenebilirsiniz.

Kampanya linki : https://bkmexpress.com.tr/kampanya/findeks-1tl/

Kampanya Şartları

  • İndirim sadece BKM Express’i ilk defa kullanarak www.findeks.com internet sitesinde Findeks Kredi Notu ve Risk Raporu’nu aynı anda satın alan kullanıcılar için geçerlidir.
  • Aynı kullanıcı kampanyadan sadece 1 kez yararlanabilir. Daha önce www.findeks.com internet sitesinde BKM Express kullanarak herhangi bir ürün satın almış kişiler kampanyadan faydalanamaz.
  • Bu kampanya, BKM Express üyesi bankaların kampanyalarıyla birleştirilebilir.
  • KKB Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. ve Bankalararası Kart Merkezi A.Ş. kampanyayı dilediği zaman durdurma ve her türlü değişikliği yapma hakkını saklı tutar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu