Webmaster

Ads.txt Nedir ?

Ads.txt Nedir ?

Ads.txt sitenizde kullanılan reklamların aidiyetini , reklam yayınlama yetkisini belirten dosyadır. IAB (Interactive Advertising Bureau) Tech Lab tarafından oluşturulan proje ile reklamlarınızın kaynağını , yayınlama yetkisini v.b. gibi özellikleri bu dosya üzerinde belirtebilirsiniz. Ads.txt dosyasının sitelerinizde kullanımı zorunlu değildir ancak Google tarafından kesinlikle önerilmektedir.

Ad fraud adı verilen reklamcılık sahtekarlığından korunmak için en kullanışlı yöntem ads.txt dosyasının kullanımıdır. Ads.txt dosyasının kullanımı ile hem reklam verenler hem de reklam yayıncıları yatırımlarını ve kazançlarını kurtarabilecektir.

Ads.txt Dosyası Nasıl Oluşturulur ?

Ads.txt dosyasının oluşturmak için Wordpress gibi hazır uygulamalara ait birçok eklenti bulunmasına rağmen bu basit iş için eklenti kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyorum. Sadece bir metin belgesi oluşturup ftp’ye yüklemeniz için eklenti kullanıp database’inizi şişirmeye gerek yok.

Ads.txt dosyasını oluştururken kullanacağınız 4 farklı alan mevcut.

<Alan #1>, <Alan #2>, <Alan #3>, <Alan #4>

Bu alanların anlamı şu şekildedir ;

  • <Alan #1> Reklamlarını kullandığınız sistemin kimliğini temsil eder. Bu alan Google Adsense kullanıcıları için her zaman google.com olmalıdır.
  • <Alan #2> Yayıncının , yani sizin hesap kimliğinizi temsil eder. Eğer Google Adsense kullanıcısı iseniz bu değer pub-0000000000000000 şeklinde olmalıdır. Hesap kimliğinizi Adsense panelinize girip Hesap Bilgileri kısmından temin edebilirsiniz.
  • <Alan #3> Sizin reklam hesabınızın yetkisini belirler. Eğer ilk kullanıcı siz iseniz bu değer DIRECT olmalıdır , eğer farklı bir sağlayıcıya yetkilendirme verdiyseniz bu değerin RESELLER olması gerekmektedir. Şuan için bu alan için kullanılabilecek sadece bu 2 değer vardır.
  • <Alan #4> Sertifika kimliğini temsil eder. Google Adsense kullanıcıları için bu değer her zaman f08c47fec0942fa0 olarak kullanılır. Eğer farklı bir reklam sistemi kullanıyorsanız reklam vereninizden bunu temin etmeniz gerekmektedir.

Örnek Ads.txt Dosyası

google.com, pub-0000000000000000, DIRECT, f08c47fec0942fa0
google.com, pub-0000000000000000, RESELLER, f08c47fec0942fa0

Google Adsense için örnek bir Ads.txt dosyası kullanımı yukarıdaki gibi olmalıdır. Fakat bunların sadece biri kullanılmalıdır. Eğer reklam yayınlama yetkisi tümüyle size ait ise DIRECT yazılı satırı kullanmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu